28.01.2021.
Da bi stranci mogli da borave u Republici Srbiji u periodu dužem od 90 dana neophodno je da imaju odobren privremeni boravak, stalno nastanjenje ili da poseduju vizu za duži boravak po osnovu zapošljavanja (viza d). Razlozi koji čine svrhu boravka opravdanom i zbog kojih može da se odobri privremeni boravak su navedeni u Zakonu o strancima i oni su sledeći:
Kako je najčešći osnov za dobijanje privremenog boravka po osnovu rada, u nastavku teksta ćemo obraditi samo ovaj osnov za dobijanje privremenog boravka.
Prvi korak je sprovođenje market testa.
Naime, privredno društvo koje želi da zaposli stranca u obavezi je da podnese prijavu potrebe za zapošljavanjem Nacionalnoj službi za zapošljavanje (NSZ). Nadležni NSZ u roku od 10 dana objavljuje mišljenje o ispunjenosti uslova da na evidenciji NSZ-a nema drugih lica sa kvalifikacijama koje privredno društvo zahteva (za radno mesto na kome će biti angažovan stranac). Dobijeno mišljenje predstavlja jedan od dokumenata koji se podnose nadležnoj Policijskoj upravi.
Drugi korak je podnošenje Zahteva za izdavanje privremenog boravka.
Prvi uslov koji mora biti ispunjen u postupku podnošenja zahteva jeste da stranac u pasošu ima pečat granične policije o ulasku na teritoriju Srbije. Pečat mora biti sa tačnim datumom i tačnim mestom ulaska u Srbiju. Postupak za odobrenje privremenog boravka i ishodovanja radne dozvole ne može biti sproveden ukoliko stranac pri ulasku u Srbiju nije dobio pečat granične policije. Nakon toga sledi prijava boravišta stranca odnosno dobijanje “belog kartona”. Naime, vlasnik stana u kome će stranac boraviti dužan je da najkasnije 24 sata nakon dolaska stranca u mesto boravka prijavi njegov boravak u lokalnoj Policijskoj upravi. Dokumentacija koja se podnosi je prijava boravišta stranca, pasoš stranca i dokaz o vlasništvu stana.
Nakon sprovedene gorenavedene procedure sledi postupak za izdavanje privremenog boravka. Naime, zahtev za odobrenje privremenog boravka u Srbiji se podnosi nadležnoj Policijskoj upravi, koja ga zatim prosleđuje u Beograd – Ministarstvu za unutrašnje poslove, koji u postupku interne kontrole ispituje ispunjenost uslova za izdavanje dozvole za privremeni boravak. Obrada tih podataka i kontrola MUP-a u redovnim okolnostima traje do mesec dana. Uz zahtev se podnosi sledeća dokumentacija:
Odobrenje privremenog boravka unosi se u putnu ispravu (pasoš). Stranac može podneti zahtev za produženje privremenog boravka najkasnije 30 dana pre isteka roka važenja privremenog boravka. Privremeni boravak strancu u Srbiji može nadležni organ da odobri na period duži od 90 dana, a do jedne godine, u zavisnosti od svakog konkretnog slučaja.
Treći korak je podnošenje Zahteva za izdavanje radne dozvole.
Nacionalna služba za zapošljavanje izdaje radne dozvole onim licima kojima je prethodno odobren privremeni boravak. Zahtev za izdavanje radne dozvole poslodavac podnosi NSZ-u prema sedištu privrednog društva.
Dokumentacija potrebna za izdavanje radne dozvole za zapošljavanje je:
U poslednje vreme se u javnosti često razmatra pitanje korišćenja nuklearne energije u Republici Srbiji. Ispod je kratak prikaz važećeg okvira kojim je ova materija uređena i obrađena.
Ukoliko se isključe kupci-proizvođači, nismo se u praksi sreli sa značajnijim projektima izgradnje solarnih elektrana od strane proizvođača električne energije na slobodnim krovovima zgrada, industrijskih postrojenja, skladišnih prostora, tržnih centara i drugih objekata.
Faktoring je nesumnjivo najstarija finansijska usluga, bliže regulisana Zakonom o faktoringu („Službeni glasnik RS“ br.62/2013 i 30/2018) („Zakon“) koja podrazumeva kupoprodaju postojećeg nedospelog ili budućeg kratkoročnog novčanog potraživanja, onog koje dospeva na naplatu u roku do godinu dana od dana prodaje robe odnosno pružanja usluge u zemlji ili inostranstvu. Faktoring se može obavljati isključivo na osnovu ugovora zaključenog u pisanoj ili elektronskoj formi koji je u skladu sa Zakonom.